Przegląd aktualności

Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego

W dniu 17 kwietnia 2012 r. w PCE w Gorlicach odbył się Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjlanych. Z naszej  szkoły...

XIX Olimpiada Informatyczna

Do kolejnego etapu XIX Olimpiady Informatycznej zakwalifikował się Paweł Bajorek uczeń klasy IIIa. Jest to kolejny sukces Pawła po wcześniejszym mi...

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Chemicznej

Do etapu finałowego Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński zakwalifikowali się uczniowie klasy IIIb...

Sukces Martyny

W ubiegłorocznym konkursie fotograficznym "Las jest w nas" organizowanym przez Komitet Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, Martyna Szylak z klasy IIId...

Opłatek ze Stowarzyszeniem Patronus

Materiał w przygotowaniu
Zmarł Profesor Jacek Szurek

Zmarł Profesor Jacek Szurek

  Zmarł Profesor Jacek Szurek, absolwent (matura 1963) i nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu (1970 - 2001), założyciel i długoletni opiek...
Boże Narodzenie 2011

Boże Narodzenie 2011

    "A stało się to wszystko, aby się wypełniło Słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię...
Mistrzostwa Powiatu w pływaniu

Mistrzostwa Powiatu w pływaniu

Reprezentacja Liceum w składzie Aleksandra Leśniak II b, Magdalena Schindler I c, Ewelina Galas I b, Natalia Przybylska Ib, Aleksandra Piecuch I a2,...
Wieczór poezji z Miłoszem

Wieczór poezji z Miłoszem

W piątek (16. grudnia) licznie zgromadzona na Wieczorze z poezją publiczność uczciła pamięć poety, eseisty i prozaika Czesława Miłosza. W miłej...

XXXVIII Olimpiada Historyczna

Do II etapu XXXVIII Olimpiady Historycznej z bardzo dobrym wynikiem (minimum to 42 punkty z pracy pisemnej) zakwalifikowała się uczennica klasy IIc...
Mistrzostwo Powiatu w koszykówce dla dziewcząt z LO Biecz

Mistrzostwo Powiatu w koszykówce dla dziewcząt z LO Biecz

W dniu 13 grudnia 2011 r. w hali I LO im. Kromera w Gorlicach miały miejsce Mistrzostwa Powiatu Gorlickiego w koszykówce dziewcząt - Licealiada 2011...

Okręgowy etap wojewódzkiego konkursu chemicznego

W sobotę 10 grudnia w Tarnowie odbył się okręgowy etap wojewódzkiego konkursu chemicznego organizowanego przez Zakład Dydaktyki Chemii UJ. Z naszej...

Pokazy informatyczne

W dniu 7 grudnia 2011 r. uczniowie klas III uczestniczyli na WSB-NLU  w Nowym Sączu w pokazach informatycznych pod nazwą Potęga Informatyki. ...
Mikołajki

Mikołajki

Orszak (okazały jak nigdy) Św. Mikołaja odwiedził nasze liceum i grzecznej młodzieży, a także nauczycielom wręczył upominki. Również przedszkolaki z...

Olimpiada Wiedzy o AIDS i Uzależnieniach

W dniu 1 grudnia 2011 r. Arkadiusz Gubała z kl. II b zajął III miejsce w Powiatowej Olimpiadzie Wiedzy o AIDS i Uzależnieniach. Konkurs dla młodzieży...

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Unesco PDF Drukuj Email

Liceum Ogólnokształcące w Bieczu zostało włączone w sieć szkół stowarzyszonych UNESCO decyzją z dnia 7 XI 1994 roku, którą podpisał Dyrektor Generalny Federico Mayor. Zapadła ona po wnikliwej analizie wcześniejszej działalności szkoły. Przyjęcie naszego liceum w poczet szkół stowarzyszonych jest dla nas wyróżnieniem ale również i zobowiązaniem.
Wyróżnieniem gdyż doceniono dotychczasowe osiągnięcia szkoły i otworzono przed nią nowe możliwości. Dzięki programowi szkoła przez wiele lat organizowała obozy językowe. Na bieżąco dowiadujemy się o światowych problemach nauki, oświaty i kultury dzięki otrzymywanym materiałom wydawanym przez UNESCO, współpracujemy ze szkołami w innych krajach.
Zobowiązaniem, bo raz podjęte decyzje wymagają w naszych warunkach nieraz niemałych wysiłków, aby realizować cele programu.

Wpisanie naszej szkoły do sieci szkół stowarzyszonych UNESCO daje naszym uczniom i nauczycielom możliwość uczestnictwa w licznych szkoleniach i konferencjach, np. Międzynarodowe Spotkanie Szkół Stowarzyszonych UNESCO, międzynarodowa konferencja "Europa w Szkole" i wiele innych ciekawych spotkań.

Początki powstania UNESCO sięgają okresu II wojny Światowej, gdy zwycięstwo nad państwami osi było tylko w sferze nadziei. W listopadzie 1942 r. zebrali się w Londynie ministrowie państw alianckich, wśród nich przedstawiciel rządu polskiego na emigracji, aby przygotować plan współpracy międzynarodowej w dziedzinie oświaty po ustaniu działań wojennych oraz projekt utworzenia instytucji służącej wymianie doświadczeń w tym. zakresie. Trzy lata później powstała ONZ. Gdy w listopadzie 1945 r. w Londynie spotkali się jej przedstawiciele, postanowiono, że planowana wcześniej instytucja poszerzy swe zadania o sprawy kultury i nauki, kontynuując działalność istniejącego przed wojną Międzynarodowego Instytutu Współpracy Intelektualnej w Paryżu. Pierwszym dyrektorem generalnym UNESCO został brytyjski biolog Julian Huxley. W Londynie przyjęto akt stanowiący (konstytucyjny) UNESCO podpisany przez 44 państwa. 4 listopada 1946 r. został on zaaprobowany przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Obecnie liczba państw członkowskich wynosi 182. Zdaniem Mieczysława Paszkowskiego - dyrektora Biura Norm Międzynarodowych i Zagadnień Prawnych w Sekretariacie UNESCO najbardziej spektakularnym osiągnięciem UNESCO w minionym 50-leciu jest opieka nad dziedzictwem kulturalnym i naturalnym ludzkości oraz opracowanie programów oświatowych dla wielu krajów, które wprowadziły je do praktyki, wreszcie dyskusja nad najważniejszymi problemami współczesności i przyszłości, wypracowywanie odpowiednich zaleceń.

ASP - PROGRAM SZKÓŁ STOWARZYSZONYCH UNESCO

"Program Szkół Stowarzyszonych UNESCO powstał w 1953 roku. Jego celem jest propagowanie pokoju, demokracji i tolerancji. Głównym zadaniem stała się współpraca i wymiana myśli pomiędzy młodzieżą ze wszystkich regionów świata. Za jeden z najważniejszych punktów działalności uznano wdrażanie nowych metod nauczania i nowoczesnej informacji. Sieć szkół stowarzyszonych łączy ponad 3000 placówek edukacyjnych w 120 krajach świata.
W Polsce status szkoły stowarzyszonej posiadają obecnie 62 szkoły podstawowe i średnie, o różnych profilach, z terenu całego kraju. Przynależność do programu jest świadectwem aktywnego i kreatywnego działania szkół, a także uczestnictwa w projektach i konkursach organizowanych przez UNESCO. Szkoły stowarzyszone UNESCO biorą aktywny udział w programach związanych z upowszechnieniem i nauczaniem języków obcych.(...)"
 

Tłumaczenie strony

English Finnish French German Polish Romanian

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj40
mod_vvisit_counterWczoraj54
mod_vvisit_counterW tym tygodniu275
mod_vvisit_counterW ubiegłym tygodniu444
mod_vvisit_counterW tym miesiącu1433
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu1597
mod_vvisit_counterRazem492589

Online: 2
IP: 100.26.196.222
,
Dzisiaj: Lut 23, 2024